Sohbet Hattında Sorunlarını Oluruna Bırakma

Bazen kendimizi yüzlerce çözülmemiş sorunun ortasında, yapa yalnız ve bir çare hissederiz. Hatta bu durumdan kurtulmak, dertleşmek için yeni arayışlar içine girerek kendimizi canlı sohbet hattında buluruz. İçimizde biriken, büyüyen ve oluruna bırakılmış sorunlar büyük problemlerdir. Çözülememiş ve birikmiş duygusal sorunların taşınmakta zorlanılır hale gelmesine “duygusal yorgunluk” diyoruz. Duygusal yorgunluk bilimsel anlamda bir hastalık değildir ancak bir çok psikolojik hastalığa zemin hazırlayan bir psikolojik sorundur. Ülkemizde yaşamı yönetir iken duygular akıl ve bilgiden daha yoğun kullanıldığından aslında bu duygusal yorgunluk sorunu sanılanın çok üzerinde bir yaygınlığa sahiptir. Temelinde ise duyguların varlığı değil,duyguların kullanılış biçimi ve duygusal konulardaki sorunların çözümünde ağır kalınması yatmaktadır.

Bir yüzde ile ifade etmek gerekirse yüz insanımızın nereden baksanız ortalama altmış beşinde bu sorun bulunmaktadır. Bu kadar yaygın olmasının en önemli nedeni ise yaşam akışımızda duyguların kapladığı alanın olması gerekenden çok daha fazla olmasıdır. Evet sevgili canlı sohbet hattı kullanıcıları, insan duygularıyla birlikte var olan bir varlıktır. Ama yaşam akışında duyguların yeri ve yönlendirici etkisi aslında normalinde sınırlıdır. Ancak ülkemizde bir insanın doğumundan itibaren teneffüs ettiği havada duygular akıl ve bilgiden yaygın kullanılmakta,insanlar bu atmosferde yetişmekte ve dolayısıyla da yaşadıkları olaylar karşısında ilk tepkilerini duygusal tepki olarak veren bir toplum yapısı karşımıza çıkmaktadır.Akıl,bilgi ve yöntemi biraz saf dışı da bırakan bu koşullanma beraberinde hem duygusal eşiği olağan üstü yüksek bir toplum ortaya çıkarmakta hem de bu karakterdeki bir toplumda duygusal yorgunluğa hazır bir zemin ortaya çıkarmaktadır.

İnsan yaşamında duyguların çok ilginç bir yönü vardır. Eğer siz duygularınızı yönetemezseniz bir süre sonra duygularınız sizi yönetmeye başlayacaktır. Kaldı ki ülke insanımız çoğunlukla duygularını yönetemez ve bir süre sonra duyguları tarafından yönetilen insanlar olarak yaşamlarını sürdürürler. İşin önemli bir boyutu da duyguların sorunların olduğundan daha ağır yaşanmasına yol açması ve sorunların çözümünde pek de aktif bir katkısının olmamasıdır. Böyle duygu yoğunluyla baş edebilmek için sorunun kaynağına inmeniz, dertleşmeniz ve stresini atmanız için canlı sohbet hattının her daim hizmetiniz de olduğunu da unutmayın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir